wz

 

                                                            25. - 27. května 2012                                                     

Úvodní strana

Kronika vandrů

Fotky z tohoto vandru můžeš najít zde:

- fotky Vojty St.tr

- fotky Pajdy

Zúčastnili se Vojta a Pajda s čoklíkem Rexem

Stručný popis trasy

Borek - Vidlák - Skalák - Turnov

 

„Už jsme dlouho nebyli v Ráji ve Skaláku, chtělo by to se tam poďvat“ říká Bobina a nám nezbývá než s ní souhlasit. Ani nespočtem roky, co jsme tam nebyli. Ochranářská hysterie nás tam odtud vyhnala – a co jsme se tam najezdili! Vlastně se dá říct, že to byla naše domácí scéna. I já tam prožíval své první trempské krůčky.

Jak to tak bejvá, nakonec jsme vyrazili jen já, Pajda a Rex. Už se stává skoro pravidlem, že je spolehnutí jen na Pajdu a to nejen, že se přidá. V Turnově mě vítal od stánku s kelímkáčem v ruce. Tady nás dříve dobře znali a pívo do skla nebyl žádnej problém. Nevadí – nejhorší pívo – žádný pívo. Rexík vyskakuje v Borku z vlaku a my za ním abychom zjistili další novoty. U silnice bývalá hospoda, co nepamatuji otevřenou ( pamatuji, ale už je to opravdu hodně dlouho), opět funguje. Ale máme jiné cíle a tak ji míjíme. Na jedné pohlednici nás zaujala dvojice skal, ale nikdy jsme je během našeho čundrování Skalákem nenašli. Poslední možnost je skalní město u Rokytňáku. Dali jsme si za úkol to tam prozkoumat a propátrat. Seknem to z cesty a dorážíme na místo. Je to ono! Před námi stojí Válečník a Hlavatá. Mezi námi, krásný kusy šutráků. Dáváme svačinku, navštívíme vyhlídku na Trosky a vyrážíme k Vidláku. Tady v hospodě v poslední době nemaj trempy ani pejsky rádi, tak neprudíme a dáváme pivko venku. Ani oni neprudí a pivko ven nám dají. Na vidláckým tábořišti vyrostla nějaká stavba, další novinka. Je čas spaní a tak, když nehrozí déšť, zalejzáme do háje. Ráno lážo plážo vyrážíme na Hrubku. Cestou plašíme čápa  lovícího žabáky. U stánku na Hrubce akorát otvírají a narážejí čerstvé pivo. Tady bývala nepříjemná paní obsluhující a bylo tu jen lahvový. Další novinka – príma. Chvíli posedíme a razíme do centrálního Skaláku. Jen tak pro zajímavost dotahuji Pajdu k Velkýmu kapucínovi. Tomu to nedá a bez bázně a hany šplhá na vrcholek pro nejkrásnější pohlednici na Hrubou Skálu. Nezbývá, než dojít i na Malýho kapucína, odkud už je pohled poněkud zarostlý. Ale i tak to stojí za to. Cournem se skalama a přes Vlčák dorážíme do Sedmihorek na koupák. Dáváme obědovečeři ( dobře vařej – další novinka), zalejem to slušným pívištětem, zalomíme palec s Mrožem a spol., kteří se zúčastňují pochodu zvaný Habán. Tím jsme se neplánovaně zdrželi a tak razíme směr Smítkáč. S vypětím všech sil dosahujeme podvrcholového sedla, kde útok na vrcholek vzdáváme. Vyčerpáni dlouhým pochodem a dlouhým sezením jednomyslně odhlasujeme návrat do základního tábora na Boys kemp. Tady asi nikdo dlouho nebyl. Kemp je zafoukaný listím, nikde ani stopa. Při svíčkách něco spolknem, zapijem to plasťákem a už se kempem ozývá jen spokojené funění dvou trempíků a psa Rexe.

Ten nás ráno budí zuřivým štěkotem. Zjišťujeme, že je sotva půl pátý a zpod temného převisu vidíme a slyšíme ochránce, jak do nás sype ty svý věčný naučený fráze. Je mu divný, že nemůže najít oheň. Nohou nervózně přehrabuje hromady listí a když se nedočká slůvka odezvy, odchází i s malým ďůčištětem, co bylo s ním. Dole pod kempem čekají asi další. Pochybuji, že byl sám. Nahoru se jim asi nechtělo, je tam špatnej přístup. Pajda využívá náhlého probuzení a jde vyvenčit Rexíka a nafotit svítání ve Skaláku. Já zkouším ještě zabrat, ale moc to už nejde. Hlavou se furt honí myšlenky, co ti ochranáři vlastně sledují. Pomalinku snídáme a sunem se k Valdštejnu.

U občerstvení zjišťujeme další novinku. Nejen, že tam maj taky točený, ale i další stánek s udírnou. Přes Boží hrob a Kalvárii dorážíme na Hlavatici. Tady je otevřen léta zavřený kiosek. Další novinka. Hospoda Pod Hlavaticí je pro změnu opuštěná. To už je ale na dohled nádraží a tím i konec vzpomínkového vandru do Skaláku.

Skaláček opět nezklamal.

Sesmolil Vojta ( St.tr.)

 

Zámek Hrubá Skála

Ve Skaláku

S Habánama na Koupáku v Sedmihorkách